Fejerverkai visada buvo jaudinantis reginys, užburiantis mūsų pojūčius ir pripildantis naktinį dangų spalvų pliūpsniais. Tačiau tarp baimės ir nuostabos kyla klausimas: ar fejerverkai yra saugūs? Kaip žmogus, matęs nesuskaičiuojamą daugybę fejerverkų ir labai vertinantis jų grožį, suprantu, kaip svarbu spręsti šį klausimą. Šiame straipsnyje panagrinėsiu fejerverkų saugos aspektus, aptarsiu galimus pavojus ir atsargumo priemones, kurių reikėtų imtis siekiant užtikrinti saugią ir malonią patirtį.
Fejerverkų keliamo pavojaus tyrimas
Fejerverkai neabejotinai žavi savo ryškiomis spalvomis ir hipnotizuojančiais reginiais, nušviečiančiais dangų. Kaip žmogus, matęs daugybę fejerverkų šou ir vertinantis jų grožį, suprantu jų žavesį, ypač per šventes. Tačiau svarbu pripažinti, kad, nepaisant jų žavesio, neatsargiai elgiantis su fejerverkais gali kilti didelis pavojus. Šiame skyriuje nagrinėsiu galimus pavojus, susijusius su fejerverkais, ir atsargumo priemones, kurių reikėtų imtis, kad fejerverkai būtų saugūs ir malonūs.
Su fejerverkais susiję sužalojimai
Deja, kiekvienais metais pranešama apie daugybę su gaisrais susijusių sužalojimų, pradedant nedideliais nudegimais ir baigiant sunkesnėmis pasekmėmis. Nacionalinės priešgaisrinės apsaugos asociacijos (NFPA) duomenimis, vien 2019 m. Jungtinėse Valstijose skubios pagalbos skyriai gydė apie 10 000 su gaisrais susijusių sužalojimų. Lietuvoje, pasak Diena.lt straipsnio apie 250 besikreipiančių sužalotų per Naujųjų Metų parą. Šie sužalojimai gali įvykti dėl įvairių priežasčių, pavyzdžiui, dėl netinkamo elgesio su fejerverkais, netinkamo jų veikimo arba saugos rekomendacijų nesilaikymo. Labai svarbu žinoti, kad net iš pažiūros nekenksmingi fejerverkai, pavyzdžiui, blizgučiai, gali pasiekti aukštesnę nei 1000 laipsnių pagal Farenheitą temperatūrą, todėl kyla didelis nudegimų pavojus.
Gaisro pavojai
Fejerverkai gali kelti ne tik sužalojimų, bet ir gaisro pavojų. NFPA praneša, kad kiekvienais metais fejerverkai sukelia vidutiniškai 18 500 gaisrų, dėl kurių padaroma didelė materialinė žala. Šie gaisrai gali kilti dėl netinkamai iššautų arba nekontroliuojamų fejerverkų, kurie gali lengvai uždegti netoliese esančius statinius, augmeniją ar degias medžiagas. Labai svarbu stebėti aplinką ir užtikrinti, kad fejerverkai būtų leidžiami tam skirtose vietose, kuriose nėra jokio galimo gaisro pavojaus.
Klausos pažeidimai
Fejerverkų keliamas didelis triukšmas gali pakenkti klausai. Fejerverkai skleidžia nuo 150 iki 175 dB decibelų garsą, kuris gerokai viršija rekomenduojamą saugią 85 dB ribą. Ilgai veikiant tokiam dideliam triukšmo lygiui, galima negrįžtamai prarasti klausą arba sukelti spengimą ausyse. Ypač svarbu, kad vaikai ir jautrią klausą turintys asmenys vengtų būti arti fejerverkų ir naudotų tinkamas klausos apsaugos priemones, pavyzdžiui, ausų kamštukus, kad sumažintų klausos pažeidimo riziką.
Naudokite fejerverkus atsakingai! Lieutvoje yra svarstoma ar fejerverkų prekyba bus uždrausta, plačiau apie tai galite pasiskaityti paspaudę čia. Iki kito karto.