Rinkoje, užtvindytoje akinančių pasirinkimų, atskirti autentiškus papuošalus nuo padirbtų gali būti sudėtinga. Padirbta juvelyrika ne tik nepasižymi autentiškų juvelyrinių dirbinių kokybe ir ilgaamžiškumu, bet ir gali būti didelis finansinis ir emocinis nusivylimas. Nesvarbu, ar perkate dovaną, investiciją, ar asmeninį malonumą, labai svarbu žinoti, kaip atpažinti ir išvengti netikrų papuošalų. Pateikiame keletą svarbiausių patarimų, kurie padės priimti pagrįstus sprendimus ir užtikrinti, kad gausite tai, už ką mokate.
1. Patikrinkite, ar yra prabos ženklų ir antspaudų
Autentiški brangiųjų metalų papuošalai paprastai turi prabos ženklus arba antspaudus, nurodančius jų metalo sudėtį. Pavyzdžiui, aukso papuošalai turėtų būti pažymėti tokiomis žymomis kaip „10K“, „14K“, „18K“ arba „24K“, nurodančiomis aukso grynumą. Ant sidabro dirbinių gali būti įspaudas „925“, „Sterling“ arba „SS“, reiškiantis sidabrą. Ant platininių papuošalų dažnai būna užrašas „PLAT“ arba „950“. Jei juvelyrinis dirbinys neturi šių ženklų arba turi neaiškius ar įtartinus antspaudus, jis gali būti netikras.
2. Įvertinkite meistriškumo kokybę
Atidžiai apžiūrėkite juvelyrinį dirbinį, ieškodami kokybiško meistriškumo požymių. Autentiški papuošalai, ypač aukštos klasės, turėtų būti lygiais, gerai apdirbtais paviršiais, be šiurkščių kraštų ar matomų klijų. Brangakmenius laikantys antgaliai turėtų būti patikimi, o visi užsegimai ar užsegimai turėtų veikti sklandžiai ir patikimai. Prastas meistriškumas, atsipalaidavę akmenys ar nelygi apdaila yra raudonos vėliavos, rodančios, kad gaminiai gali būti padirbti.
3. Atlikite magneto bandymą
Jei dirbiniai tariamai pagaminti iš brangiųjų metalų, pavyzdžiui, aukso ar sidabro, viską gali atskleisti paprastas magneto bandymas. Taurieji metalai yra nemagnetiniai, todėl jei dirbinį traukia magnetas, jis greičiausiai pagamintas iš pigesnės magnetinės medžiagos. Tačiau atkreipkite dėmesį, kad kai kurie netikri papuošalai gali būti pagaminti iš nemagnetinių metalų arba padengti tauriųjų metalų sluoksniu, todėl šis bandymas nėra patikimas, bet gali būti naudingas pirminis patikrinimas.
4. Patikrinkite pardavėjo reputaciją
Visada pirkite iš gerą reputaciją turinčių juvelyrų arba gerai žinomų mažmenininkų. Patikrinkite ankstesnių klientų atsiliepimus ir vertinimus ir ieškokite pranešimų apie padirbtus gaminius. Patikimas pardavėjas pateiks išsamią informaciją apie papuošalą, įskaitant jo kilmę, medžiagas ir priežiūros instrukcijas. Jie taip pat turėtų pasiūlyti grąžinimo politiką arba garantiją, taip parodydami, kad yra įsitikinę savo gaminių autentiškumu.
5. Prašykite autentiškumo sertifikato
Vertingų daiktų, ypač tų, kuriuose yra brangakmenių, prašykite pateikti pripažintos gemologinės laboratorijos, pavyzdžiui, Amerikos gemologijos instituto (GIA) arba Amerikos brangakmenių draugijos (AGS), autentiškumo sertifikatą. Šiuose sertifikatuose pateikiama išsami informacija apie brangakmenio savybes ir patvirtinamas jo autentiškumas. Tikri aukštos kokybės juvelyriniai dirbiniai dažnai turi tokius dokumentus.
6. Supraskite kainų intervalą
Jei pasiūlymas atrodo per geras, kad būtų tiesa, greičiausiai taip ir yra. Autentiški taurieji metalai ir brangakmeniai kainuoja tam tikrą kainą, atspindinčią jų retumą ir kokybę. Didelės nuolaidos arba itin mažos aukštos klasės juvelyrinių dirbinių kainos turėtų kelti įtarimą. Suprasdami tipinį jus dominančių juvelyrinių dirbinių kainų intervalą, galite lengviau pastebėti nerealius pasiūlymus.
7. Atidžiai apžiūrėkite brangakmenius
Pirkdami papuošalus su brangakmeniais, atidžiai atkreipkite dėmesį į akmenų išvaizdą ir įtvirtinimą. Tikri brangakmeniai paprastai turi natūralių intarpų ar netobulumų, o netikri ar sintetiniai akmenys dažnai atrodo pernelyg tobulai. Akmenis apžiūrėkite iš arti naudodami juvelyrinę lupą. Taip pat patikrinkite įtvirtinimą – tikri akmenys paprastai yra tvirtai įtvirtinti aukštos kokybės metale, o netikri akmenys gali būti priklijuoti arba prastai įtvirtinti.
8. Atlikite svorio palyginimą
Taurieji metalai, tokie kaip auksas ir platina, yra tankesni ir sunkesni už jų padirbinius. Palyginus įtariamo padirbto dirbinio svorį su panašiu tikru dirbiniu, galima lengviau atpažinti klastotę. Jei dirbinys atrodo per lengvas savo dydžiui, jis gali būti netikras.
9. Žinokite dažniausiai pasitaikančius padirbinėjimo būdus
Susipažinkite su įprastais metodais, naudojamais gaminant padirbtus juvelyrinius dirbinius. Pavyzdžiui, paauksuoti papuošalai dažnai parduodami kaip gryno aukso. Padengti dirbiniai turi ploną aukso sluoksnį ant pagrindinio metalo, kuris laikui bėgant nusidėvi. Taip pat ir sintetiniai arba laboratorijoje sukurti brangakmeniai kartais pateikiami kaip natūralūs. Žinodami šias gudrybes, galėsite užduoti tinkamus klausimus ir atidžiau išnagrinėti detales.
10. Kreipkitės dėl profesionalaus vertinimo
Jei abejojate, kreipkitės į profesionalų vertintoją. Sertifikuoti juvelyrai arba gemologai gali pateikti ekspertinę nuomonę apie dirbinio autentiškumą. Jie turi įrankių ir žinių atlikti išsamias analizes, kurios pranoksta tai, ką vidutinis vartotojas gali atlikti namuose.
Laikydamiesi šių patarimų galite geriau orientuotis sudėtingoje juvelyrinių dirbinių rinkoje ir apsisaugoti nuo nusivylimo padirbtais dirbiniais. Nesvarbu, ar perkate internetu, ar parduotuvėje, šiek tiek žinių ir budrumo padės užtikrinti, kad jūsų investicija į juvelyrinius dirbinius būtų graži ir autentiška.